Yönetim Kurulu Üyemiz ve Çin Türk Öğrenci Birliği Başkanı Mustafa Altınkaya Şangay İşbirliği Örgütü Avrasya Gençlik Liderleri Diyalog Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Yazan root

TÖB BAŞKANI TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Beyaz Rusya, Moğolistan, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Katar, Mısır ve diğer Ülkerlerin katıldığı toplantıya Türkiye’den tek temsilci olarak Çin Türk Öğrenci Birliği (TÖB) Başkanı Mustafa Altınkaya davet edildi.

Katılımcı ülkelerin delegeleri Pekin Kış Olimpiyatlarının “yeşil, ortak, açık ve temiz” şiarına uyma kararını takdirle karşıladıklarını, Kuşak ve Yol Girişimi vasıtası ile siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda iş birliğini pekiştirerek, medeniyetler arası alışverişi ve karşılıklı öğrenmeyi desteklediklerini ve gençliğin dünya barışını ve refahını kurmak için çalışacaklarını vurguladı. Katılımcılar Pekin olimpiyatlarının sorunsuz geçmesi ve sporculara başarı temennilerini ilettiler.

MUSTAFA KEMAL İLE BAŞLADI

Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerlerine milletler arasında hiçbir renk din ve ırk farkı gözetilmeyen yeni bir ahenk ve iş birliği çağı geçecektir.” sözleri ile başlayan Altınkaya konuşmasında şu vurguları yaptı:

“Olimpiyatlar tarih boyunca yeryüzündeki bütün milletlerin din, dil, ırk ayırt etmeden bir araya geldiği eşsiz bir etkinliktir. Olimpiyatlar kardeşliktir, birliktir. İnsanlığın eşitlik temelindeki uyum ve iş birliği arzusuna dünya efendiliği iddiasında olan emperyalist devletler boykot silahıyla darbe vuruyorlar. Darbe vurdukları aslında dünya barışı ve kardeşliğidir.

EFENDİLİK YAPMA İDDİASINA BİR İTİRAZ

ABD Başkanı Biden’ın İnsan hakları ihlalleri gerekçesiyle Pekin Kış olimpiyatlarına diplomatik boykot uygulama planı sadece oyunların ev sahibi Çin Halk Cumhuriyeti’ne değil bütün dünyaya karşı bir küstahlıktır. Emperyalist devletlerin olimpiyat oyunlarını kirli siyasetlerine araç ederek gölgeleme çabaları sonuç vermeyecek, aksine onların kötü niyetlerini dünya kamuoyunun gözleri önüne serecektir.

‘SORUNLAR İNSANLARIN ORTAK DEĞERLERİYLE ÇÖZÜLÜR’

“Kuşkusuz olimpiyatlar dünyadaki savaşları ve çatışmaları engelleyemez.” ifadelerini kullanan Altınkaya, olimpiyatlar için “Herkesin aynı kurallara ve birbirine saygı duyduğu bir dünyanın güzelliğini yaşatmaya bir örnek olabilir.” dedi. Gelinen koşullarda insanlığın ancak toplu olarak hareket ederek çözülecek ağır sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Altınkaya, “İklim değişikliği küresel salgınlar artan yoksulluk artan intiharlar özellikle biz gençleri hedef alan ve her geçen gün yaygınlaşan uyuşturucu bağımlılığı gibi olumsuzlukları ancak ve ancak insanlığın ortak değerlerini savunarak çözebiliriz. İşte tüm bu sorunlara dair bir yanıt olan Olimpiyatlar insanlığın ortak geleceğini birlikte inşa etmenin önemli bir adımıdır. Bu ortak çabayı gölgeleyecek her tutum yanlıştır ve mahkûm edilmelidir.” ifadelerini kullandı

‘YÜKSELEN ASYA’NIN GENÇLERİYİZ’

“Bizler yükselen Asya’nın gençleriyiz.” ifadelerini kullanan Altınkaya, “Özlemimiz ve hedefimiz nettir. Barış huzur ve refah içinde bir dünya. Yükselen yeni dünyada teröre yer yok, uyuşturucuya yer yok, açlığa ve yoksulluğa yer yok, yalnızlaşmaya yer yok, çürümeye yer yok, cehalete yer yok! Bu dünyayı kurabilecek olan yegâne güç gençliktir. Asya Gençliği de o gücün lokomotifidir.” açıklamalarında bulundu.

Yapılan konferansın bu açıdan da çok anlamlı olduğunu vurgulayan Altınkaya, “Türk gençliğinin de Avrasya’yı birleştirmede çok büyük bir potansiyeli var. Olimpiyatların sağladığı birlik ve kardeşlik ruhunun toplumda ve gençlik içinde yayılması için bu ortak faaliyetleri sürdürmeli ve arttırmalıyız. Biz Türk Gençliği olarak sorumluluk üstlenmeye hazırız.” dedi.

Toplantı başta Çin, Rusya ve Pakistan olmak üzere birçok uluslararası medya kuruluşunda yer aldı.Kaynak: aydinlik.com.tr

Related Posts

Yorum Yap