Türkiye’nin Pekin’de artan önemi

Yazan root

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın BM konuşmasında ilan ettiği tarihi dönüşüm, Asya ülkelerinin de Türkiye’ye tutumunu değiştiriyor. Öyle ki, kıblesi Washington ve Brüksel olanların, “Türkiye yalnızlaşıyor” diye tempo tutmaları, Türkiye’nin gerçek dostlarıyla buluşmasını önleyemiyor.

Türkiye’nin Atlantik kampının tehdit ve zorlamalarına karşın başı dik tutum alması, Türkiye’nin değerini artırıyor. “Müttefik” olarak ekonomimizi çökerten, ülkemizi parçalamaya çalışanlara nispet gerçek dostlarımızı buluyoruz. Yükselen Asya’nın kilit ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye ilişkin tutum değişikliği ise önümüzdeki dönemin bugüne yansıyan olumlu işareti.

GENEL MÜDÜR DÜZEYİNDE BÜYÜKELÇİ

Çin Halk Cumhuriyeti, devlet geleneği olan her ülke gibi, dış temsilciliklere önemine göre görevlendirmeler yapıyor. Çin Washington, Londra, Berlin, Moskova, Kahire, Pyonyang’a bakan yardımcısı düzeyinde büyükelçiler atıyor. Ankara’nın da bu sınıflandırmaya alınmış olması Türkiye’ye verilen önemin arttığını gösteriyor.

Türkiye’de görev yapan Çinli Büyükelçilerden, daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nda Genel Müdürlük konumuna yükselenler var. Ancak ilk kez 2019’da Genel Müdür düzeyinde bir Büyükelçi Ankara’ya atandı. Önceki Büyükelçi Deng Li, Çin Dışişleri Bakanlığı’nda 27 ülkeden sorumlu Batı Asya Kuzey Afrika Genel Müdürü iken Ankara’da görevlendirilmişti.

Türkiye’ye 26 Ocak 2019’da gelen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a beratını 7 Şubat’ta sunan Deng Li, Ankara’da iki yılı bile tamamlamadan üstün çalışmaları değerlendirilerek terfi ettirildi.

Çin’in Ankara’daki Büyükelçisi Deng Li, daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı oldu ve büyükelçi Deng’in Dış Güvenlik ve Arşivlerden sorumlu olacağı açıklandı. Böylece ilk kez Çin’in Ankara’daki bir Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Yardımcılığı’na yükseltilmiş oldu.

ÇİN’İ TÜRKİYE’YE YAKINLAŞTIRDI

Türkiye-Çin ilişkilerinde, üç alanda mevcut ilişkilerin hacmini üç yılda ikiye katlayacağını ilan eden Büyükelçi Deng, Çin’den gelen yatırım miktarı ve turist sayısında bu hedefi gerçekleştirdi. Türkiye’nin Çin’e ihracatında ise Antepfıstığı, kiraz vb. taze meyvenin yanı sıra süt ürünlerinde engellerin kaldırılmasını sağladı.

Türkiye’de iken etkili çalışmalar yapan Büyükelçi Deng, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Temmuz 2019’daki Çin’e resmi ziyaretinde Pekin Havaalanı’ndaki karşılama heyetinde yer aldı. Xi Jinping ile Erdoğan’ın görüşmelerine katıldı. Çin-Türkiye ilişkilerinin geliştirmede en büyük adım olan bu ziyaretin hazırlayıcılarından biri de Büyükelçi Deng Li’ydi.

Büyükelçi Deng, Türkiye’de iken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile ilişkileri geliştirmek için kapsamlı görüşmeler yapmıştı.

Çalışkanlığı, bilgeliği ve içtenliğiyle beğeni toplayan Deng, Türkiye’de bulunduğu kısa sürede, İstanbul, Çanakkale, Trabzon ve Afyon’a geziler düzenledi ve yerel halkla yakın, sıcak ilişkiler kurdu.

VATAN PARTİSİ İLE YAKIN İLİŞKİ

Büyükelçi Deng Li’nin, Cumhurbaşkanı’na beratını sunduktan sonra ilk görüştüğü siyasetçi Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu. Perinçek ile defalarca bir araya gelen deneyimli diplomat Vatan Partisi ile birlikte üç ilde düzenlediği “Üretimde Atılım için Türkiye – Çin İşbirliği” toplantılarıyla da seçkin sanayicilerin gönlünü kazandı.

Perinçek’in ev sahipliğindeki 24 Mayıs 2019’da İzmir’deki toplantıya Çin Ticaret Müsteşarı Yuhua Li, 27 Mayıs’ta İstanbul’daki toplantıya Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, 29 Mayıs’ta Ankara’daki toplantıya ise Büyükelçi Deng Li katılıp konuşmalar yaptılar. Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek açısından kilometre taşı işlevi gören bu toplantılar, Türkiye’nin yanı sıra Çin, Rusya, İran ve Batı basınında geniş ilgi gördü.

Büyükelçi Deng Li, Türkiye’den ayrılırken Perinçek’e yolladığı veda mektubunda, Türkiye-Çin ilişkilerine katkılarını sürdüreceğini vadetmişti. Nitekim, Dışişleri Bakan Yardımcısı sıfatıyla 23 Eylül Perşembe günü, Pekin’de Türkiye Büyükelçisi A. Emin Önen’i Dışişleri Bakanlığı’nda kabul etti. Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre, Bakan Yardımcısı Deng Li “Çin-Türkiye ilişkisinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini” belirtti ve “Çin’in Türkiye ile diplomatik ilişki kurmasının 50. yıldönümünü kutlama etkinliklerini düzenlemeye ve stratejik işbirliğini ilerletmeye hazır bulunduğunu” bildirdi.

YENİ BÜYÜKELÇİ DE GENEL MÜDÜR

Deng Li’den boşalan Ankara’daki Çin Büyükelçiliğine Çin Dışişleri Bakanlığı Dış Güvenlik Genel Müdürü Liu Shaobin atandı. Liu Shaobin, deneyimli bir Büyükelçi. Daha önce Japonya’da Çin’i Büyükelçi olarak temsil etmiş. Çin’in pek çok ülkeyle düzenlediği teröre karşı işbirliği sempozyumlarına önderlik yapan Liu Shaobin’in yakın zamanda Ankara’ya gelip görev başı yapması bekleniyor.

SONUÇ: GÜVENLİKLERİMİZ ORTAK

Önceki Büyükelçi Deng Li, Dışişleri Bakanlığı’nın Dış Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı oldu. Yeni atan Büyükelçi de Dış Güvenlikten Sorumlu Genel Müdür. Bu durum, Çin-Türkiye ilişkilerinde güvenliğin önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

Çin ve Türkiye, ABD emperyalizminin kışkırtıp, silahlandırdığı terör örgütleriyle mücadele ediyor. Bilindiği gibi PKK da, Doğu Türkistan İslamî Parti de ABD güdümlü terör örgütleridir. Her ikisi de ABD’nin bölücü ve yıkıcı politikasının hizmetindedir.

Bölücü ve yıkıcı teröre karşı dayanışma, Türkiye ve Çin’in ortak güvenliğidir. Bu konuda işbirliğinin geliştirilmesi için koşullar elverişlidir. Türkiye’nin terörle mücadelesinde kazandığı başarılar ve Çin’de faaliyet yürüten terör örgütlerine karşı aldığı kesin tutum, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı yapmaktadır. Çünkü Çin’in güvenliği Türkiye’den başlar, Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar.

Related Posts

Yorum Yap