‘Hizadan çıkmanın’ başını çekti

Yazan root

Çankırı ilimizin merkez ilçesine bağlı Karadayı köyünde 1932 yılında doğan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti. Kanser tedavisi gören Org. Karadayı, yüksek ateş nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu. Bir köylü çocuğu olarak hayata başlayan Karadayı, 1951 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirdi. 1953’de Uçaksavar Okulu’ndan mezun olan Karadayı, 1963 yılında Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Talat Aydemir darbe girişiminden sonraki ilk mezunlardandı. 1967 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni, 1975 yılında Milli Güvenlik Akademisi’ni bitirdi. 1977 yılında tuğgeneral rütbesine terfi eden Karadayı, sırasıyla Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Başkanlığı ve Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı. 1981’de ise tümgeneral rütbesine terfi etti. Tümgeneral olarak Kıbrıs’ta iki yıl Tümen Komutanlığı görevini yaptıktan sonra Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na atandı. 1985 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve bu rütbede iki yıl Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. 1989’da orgeneral rütbesine terfi etmesinden sonra 1 Ocak 1991 tarihine kadar Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürüttü. 1991 yılında 1. Ordu Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 1993 tarihinden itibaren bir yıl süreyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. Org. İsmail Hakkı Karadayı, 30 Ağustos 1994 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. Türkiye’nin o tarihe kadar düzenlediği en büyük sınır ötesi harekat olan Çelik Harekatı’na 1995 yılında komuta etti. 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanıydı. 30 Ağustos 1998 tarihinde yaş haddinden emekli oldu. 88 yaşında hayatını kaybeden evli ve iki çocuk babası olan İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat davasından ömür boyu hapis aldı. Aklanmadan hayatını yitirdi.

GLADYO’YU DENETİM ALTINA ALARAK BAŞLADI

Org. Karadayı örnek Türk subayıydı. Üstlendiği görevi yerine getirmek için, içinde bulunduğu şartların elverişsizliğine bakmadan yaratıcı çözümler bulmasıyla bilindi. Devletine ve milletine bağlı olmanın gerektirdiği riskleri üstlendi. Genelkurmay Başkanlığı görevine atandıktan sonra ilk işi Gladyo’yu denetim altına almak olmuştu. Özel Kuvvetler Komutanı’nı makamına çağırdı ve ABD’nin çıkarları doğrultusunda yürütülen faaliyetlerin durdurulmasını emretti.

Org. Karadayı’nın görev yaptığı dönemi ABD’nin stratejik yayın organları “Türk generalleri hizadan çıktı” olarak niteledi. 1995 Mart ayındaki Çelik Harekatı, ABD’nin “İkinci İsrail”i kurmasının silahlı olarak önlenmesinin ilk ve başarılı adımıydı. Org. Karadayı’nın görev yaptığı dönemde, Atatürk’ün bölge merkezli dış politikasına dönüldü. Kürt sorununu çözmek için “Org. Eşref Bitlis planı” uygulandı. İran, Irak, Suriye ile ilişkiler düzeltildi. AB’nin dayatmalarına karşı açıktan tutum aldı ve 1997 yılında Türkiye’nin AB üyeliğinden vazgeçtiği resmi olarak bildirildi.

FETÖ İLE MÜCADELENİN KOMUTANI

Dışarıda ABD emperyalizmine karşı askeri ve diplomatik önlemlerin alınmasından sonra, iç cephenin düzenlenmesi iç in 28 Şubat uygulamaya kondu. FETÖ’ye karşı “bin yıl sürecek” bir irade ile mücadele başlatıldı. ABD’nin buna yanıtı “Bin yılın meydan okuması-Millenium Challenge” tatbikatı oldu.

Org. Karadayı, Türk Savunma Sanayi’nin millileştirilmesinde de önemli adımlar attı. Çin Halk Cumhuriyeti ile askeri ve stratejik işbirliği onun Genelkurmay Başkanlığı’nda kuruldu. Türkiye’nin güdümlü füze yapma becerisi onun girişimleriyle sağlandı. Türkiye’nin, Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı bir kışkırtma üssü olarak kullanılmasını yasakladı. Doğu Türkistan ayrılıkçılarının faaliyetlerini sınırlayan Başbakanlık Genelgesi onun Genelkurmay Başkanlığı döneminde yürürlüğe sokuldu.

Onun en önemli kurmayı olan Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu’na görevi devrederek emekli oldu. Org. Kıvrıkoğlu’na hep destek oldu. Emekli olduktan sonra da milli konularda tutum almaktan geri durmadı. 2003’te Türkiye’nin işgaliyle sonuçlanacak 1 Mart Tezkeresi‘nin geçirilmemesi için faaliyet yürüttü.

Org. Karadayı emekli olmasından itibaren her fırsat çıktığında Vatan Partisi’ne desteğini, dayanışmasını ifade etti. Ergenekon, Balyoz kumpasları döneminde de bu cesur tutumunu sürdürdü.

Türkiye kahraman ve örnek bir Atatürk subayını toprağa verdi. Anısından öğreneceğiz.

Related Posts

Yorum Yap